• Facebook
  • YouTube

 REGISTRACE 

 

Dobry den,

Země zdraví je projekt, který si klade za cíl podpořit rodiče, 

kterým záleží na zdraví svých dětí. To znamená,  

naučit děti soběstačnosti a zodpovědnosti ke svému  zdraví už 

v útlém věku a vyvinout tak správné životní návyky.

Zdraví je obecně definované jako stav těla a mysli bez nemoci, ale oplývající psychickou a fyzickou pohodou. S tím souvisejí všechny věci, které považujeme za důležité, abychom měli dobrý život. Například být obklopeni lidmi, kteří nás milují, nebo být schopni dosáhnout životních cílů, které si zvolíme. 

Naneštěstí, v dnešní době se setkáváme s trendy, které naplnění našich cílů, a tedy i pocitu štěstí a pohody, mohou bránit. Jsou to chronická onemocnění, které postihují všechny rozvinuté země světa. Chronická onemocnění jsou  způsobena našim svobodným rozhodnutím. Jsou to naše špatné životní návyky, které způsobují 78% veškerých chronických onemocnění. S tím například souvisí to co jíme a pijeme, kvalita našeho spánku, jak často cvičíme, stres, a podobně. 

To je také případ ústního zdraví, které je základem pro celkové zdravý a kvalitní život. I přesto, zubní kaz je jedním z nejrozšířenějších chronických onemocnění na světě. V České republice má zubní kaz 50 - 60% dětí ve věku 12ti let. Stav ústního zdraví českých dětí patří k nejhorším v Evropě. 

 
 

Nicméně, zubnímu kazu se dá předejít velice jednoduše. Základem je pravidelné čistění zubů minimálně dvakrát denně fluoridovou zubní pastou, vyvarovat se sladkým nápojům a jídlům, a pravidelné návštěvy zubních preventivních prohlídek.

Pravě tomu se budeme věnovat na workshopu, který proběhne na základní škole Pod Marjánkou, a to 24. Dubna 2019 v rámci hodiny prvokuky. Smyslem workshopu bude osvěžit dětem jejich povinnosti ke svému zdraví. Ale hlavně, zjistit hravou formou, jak můžeme co nejlépe motivovat děti k zodpovědnosti a soběstačnosti.